1 - Mavi Yolculuk ve GULET Nedir?

Mavi Tur veya orijinal ismi ile Mavi Yolculuk 1950'lerde Halikarnas Balıkçısı olarak tanıdığımız Cevat Şakir ve onun arkadaşları olan Azra Erhat, Selahattin Eyüboğlu gibi o dönemin hümanist yazar – şair ve aydınlarının Ege ve Akdeniz kıyılarında deniz, tarih ve doğa ile iç içe yaptıkları keşif gezileri ile başlamış, ismini Azra Erhat'ın 1957'de yayımlanan Mavi Yolculuk kitabından almıştır. O dönemler Bodrum ve güney ege'ye özgü süngerci ve balıkçı tekneleri ile daha ilkel koşullarda yapılırken 80'lerden sonra Gulet adı verilen çift direkli klasik ahşap tekneler ile yaygınlaşmış, 90'lar sonrası klima – televizyon – jeneratör takılan guletler herkes için popüler bir deniz tatili modeli olmuştur.

Günümüzde Ege ve Akdeniz kıyılarında Bodrum – Gocek – Marmaris – Fethiye cıkışlı Yunan Adalarına yapılan haftalık tüm tekne ve gulet gezileri mavi yolculuk – mavi tur olarak adlandırılmaktadır. Mavi tura katılan bu zevki bir kez yasayan misafirlerimiz otel – yazlık – tatil köyleri yerine her sene bu eşsiz tatili yapmak için GULET kiralamaktadır. Özel gulet kiralamak için Kişi sayınız yeterli olmazsa Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Rodos çıkışlı, her hafta kesin deparlı kabin kiralama turlarımıza katılabilir, dünyanın her yerinden gelen diğer mavi yolculuk severlerle ekonomik bir tatilin keyfini guletlerimizde çıkartabilirsiniz.

2 - Gulet Kiralama Mavi Yolculuk İçin En Uygun Mevsim Hangisidir?
Ege Kıyıları nisan ayından kasım ayı ortalarına kadar gulet ile gezmek mavi tur için ideal zamanlardır. Haziran ve eylül ayları yakıcı güneşe maruz kalmadan bronz , güzel bir tene sahip olmak için yeterlidir. Ancak günün ve gecenin her saatinde denize girmek isteyenler ve güneş aşıkları için temmuz ve ağustos aylarını önermekteyiz. Nisan - Mayıs ve ekim – kasım ayları doğanın bütün güzelliğini gözler önüne serer ve koylar ve sahiller kalabalık olmayacağı için ideal zamanlardan biridir. Bu aylarda bazen yağmur yağsa da süresi birkaç saatten fazla değildir. Ege ve akdeniz bölgesi yılın 300 günü güneş aldığı için nisan ve kasım aylarında dahi Mavi tura çıkabilir, sezon bası ve sonu olduğu için ugun ve düşük fiatlardan Gulet kiralayabilirsiniz. Uygun fiyatlı tekne kiralamak isterseniz Nisan başindan 15 hazirana ; 15 eylülden kasım ayının ilk haftalarına kadar düşük sezon dediğimiz periyotta cok ucuza Mavi Tur yapabilirsiniz.

Mavi yolcululuk yapılan Aylara göre deniz suyu ve hava sıcaklıkları

3 - Gulet Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar?

Tekne seçerken grubunuza, zevkinize, bütçenize uygun guleti belirlemek için bizden yardım alabilirsiniz. Ama tekne kiralarken acentamızı tercih ederek 1990 yılından bugüne kadar olan tecrübemizi de kullanarak sorunsuz bir tekne ve güleryüzlü kaptan ve mürettabatı olan bir teknemizi sizin istediğiniz tarih aralığında ayarlayacağız. Acentemiz vasıtasıyla kiraladığınız tekneler defalarca denenmiş – başınızı ağrıtmayacak ve yılın yorgunluğunu atacağınız haftalık mavi tur tatilinizi mutlu bir sekilde geçirmeyi garanti altına almış olacaksınız. Yılın yorgunluğunu ve stresini atmak için sorunsuz bir mavi yolculuk turu yapmak ve size en uygun tekneyi kiralamak istiyorsanız size en doğru bilgileri vermek ve sorularınıza doğru cevapları almak için acentamızı arayabilir 26 yılın deneyimiyle Mavi Tur – Gulet kiralama rezervasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Tekne kiralamada en öncelikli belirlenmesi gereken grubunuza ve kişi sayınıza uygun olacak teknenin ne olacağına karar vermektedir. Mavi Yolculuk ta en yaygın kullanılan tekne gulet olmasına rağmen, isterseniz motoryat , yelkenli veya katamaran kiralamaları da son yıllarda yaygınlaşmıştır. Bu tekneler arasında seçim yaparken guletinizin kabinleri, mürettabatı, mutfağı, güneşlenme alanı, hızı, ortak kullanım alanları gibi detayları göz önüne alıp grubunuza en uygun tekneyi belirlemelisiniz. Kişi sayınıza göre yeterli alana sahip geniş bir guletle daha rahat ve konforlu bir mavi tur yapabilir , yelken seviyorsanız katamaran veya yelkenli teknelerimizden birini kiralayabilir , lüks, konfor, hız sizin için önemliyse motoryat kiralamayı tercih edebilir , mavi yolculuk tatilinizin zevkini değişik özelliklerdeki teknelerimizden birinde çıkartabilirsiniz.

4 - Teknede Bulunan Personel ve Görevleri Nelerdir?
Guletlerde genellikle teknenin kabin sayısı ve büyüklüğüne göre mürettebat sayısı değişmektedir. 3 - 4 kabinli teknelerde 2-3 personel , 5-6 kabin teknelerde kaptan, aşçı, gemiciden oluşan 3 mürettebat; son yıllarda yapılan lüks gulet ve motoryatlarda 5-8 arası personelden oluşan mürettebat vardır. Seçeceğiniz guletin büyüklüğüne, konforuna ve bütçesine göre mürettebat sayısı değişir. Bütün bir yıl boyunca hayalini kurduğunuz ve arkadaşlarınızla planını yaptığınız problemsiz bir tekne bulmak , güleryüzlü kaptan ve personeli olan bir mavi tur deneyimi yaşamak için lütfen riske girmeden acentamızı arayın. +90 252 313 36 38 Gulet ve motoryat kiralamada teknelerimizin hepsinde kaptan ve aşçı bulunurken, katamaran veya yelkenli tekne kiralamada sadece kaptanlı olarak kiralama yapabilir yemekleri dışarıda yiyebilir veya kendinizde hazırlayabilirsiniz. Katamaran ve yelkenli kiralamada yemek işiyle uğraşmak istemezseniz ücreti karşılığında hostes veya aşçı da bulunan teknelerimizden birini kiralayabilirsiniz.

5 - Teknede Yemek Düzeni Nasıl Olur? Gulet Kiralamada Kumanya Alışverişi
Özel gulet kiralamada sizin istediğiniz makul saatlerde olmak şartıyla aşçımız ve diğer personel sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği ve beş çayı hazırlarlar, ayrıca talebinize göre ara öğünlerde servis edilir. Teknede servis edilecek menü ve hazırlanacak yemekler sizin istekleriniz doğrultusunda hazırlanır. Zevkinize isteğinize göre deniz ürünleri ağırlıklı veya vejetaryen yemeklerde olmak üzere menüyü düzenleyebiliriz. Teknenin seyir ve hava durumuna göre servis saatleri kaptan tarafından değiştirilebilir. Sunulacak menü için hazır kumanya listelerimizden faydalanabilir veya alışveriş için bizden de yardım alabilirsiniz.

Türk sularında veya Yunan adalarında misafirlerimiz akşam yemeklerini dışarda almak isterlerse restaurant tavsiyesiyle yardımcı olabilir, rezervasyon yaptırabiliriz. Sizin istek ve talepleriniz doğrultusunda tekne standartının uygunluğuna göre standart, lüks veya delüks menülerimizle size kumanya konusunda yardımcı olabiliriz. Kumanya alışverinizi bizim yapmamızı isterseniz anlaşmalı olduğumuz Metro , Migros , Kipa’dan kuru kumanyanızı , Bodrum’un seçilmiş balıkçılarından balık, kalamar, karides vb. deniz ürünlerinizi, sebze meyve ihtiyacınızı manavdan , şarküteri ve süt ürünlerinizi de seçeceğiniz yerlerden soğuk hava zinciri bozulmadan yapabiliriz.

Gulet kiralamada kumanya alışverinizi kendiniz yapmak isterseniz, teknelerimizin aşçıları size eşlik edebilir ve aldıklarınızı taşımanız için size ücretsiz şoförlü araç tahsis edebiliriz. Son yıllarda pazarlama ve satış tekniği olarak tekne sahipleri maliyetin altında tekne fiyatları sunup, en basit standart yemek menüsü için günlük kişibası 50-70 euro arasında fiyatlarla tekne kirası kadar kumanya alışverişi için ücret istemektedirler. Bizimle yapacağınız tekne kiralamalarında acentamız kumanya alışverişinden kazanç sağlamamaktadir..Tekneye binerken siparişi verilen kumanyanızı faturası karşılığında ödeyebilir , market maliyetinden tüm yiyecek ve içeceklerinizi teknemize satın almış olursunuz.

Tekne kiralamada teklif aldığınız fiyatları kıyaslarken lütfen bu ayrıntılarıda göz önünde bulundurun. Acentamız aracılığıyla yapacağınız tüm haftalık gulet kiralamalarında içeceklerinizi bizim aracılığımızla sipariş verebilir veya alışverişi kendinizde yapabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz satış tekniği olarak gulet kirasını uygun veren tekne sahipleri tüm içecekleri tekne barından almanız şartını öne sürmekte , 1 haftalık tatil boyunca sudan kahveye koladan biraya tüm içecekleri restaurant fiyatlarından hesaplayıp mavi tur sonunda tekne kirası kadar içecek faturasını tahsil etmektedirler. Veya içecekleri kendiniz getirmeniz karşılığında bar parası – buz parası – personel parası adı altında kişibası 100 euro ücret almaktadır, acentamızdan yapacağınız tekne – motoryat veya Katamaran kiralamaların da sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

6 - Mavi Yolculuk Sırasında Ne tür Aktiviteler Yapabilirsiniz?
Mavi yolculuk esnasında bütün gün denize girip, güneşin keyfini çıkarabilir , okumadığınız kitaplarınızı, dergilerinizi yanınızda getirip okuyabilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde demir atılan koyların uygunluğuna göre teknede veya çevrede bulunan su sporları ekipmanlarıyla su sporları yapabilirsiniz. Demirlenen koyların ve havanın uygunluğuna göre karaya çıkıp çevredeki tarihi ve turistik yerleri gezebilir, yürüyüşe çıkabilir veya bisiklet, motor veya araç kiralayıp gezebilirsiniz. Yunan adaları turlarımızdaki rotalarda her gün başka bir adayı keşfetmek için websitemizdeki adalar hakkındaki ayrıntılı info sayfalarımıza gözatabilirsiniz. Türk ve Yunan sularında bisiklet veya araba kiralamak; özel turlara katılmak isterseniz size yardımcı olabiliriz.

7 - Mavi Yolculuk Esnasında Yunan Adalarına Gitmek için Neler Gerekir?
Yunan Adalarına gitmek için standart yurtdışı çıkışlarında olduğu gibi geçerli bir pasaport ve schengen vizeniz olması gerekmektedir. Teknede görevli personelin pasaport ve vizeleri acentanın sorumluluğunda olup, yolcuların vizeleri kendi sorumluluklarıdır. Tekne kiralamanız kesinleştiğinde size göndereceğimiz sözleşme ile yunan konsolosluğundan kolayca vize alabilirsiniz. Özel gulet kiralamada yunan ada vergileri ve liman masrafları kiralayana ait olup Teknenin büyüklüğüne ve kişi sayısına göre 350 – 750 euro arasında değişmekte olup 35 mt. ve üstü delüks tekne ve motoryatlarda liman vergileri 1200-1500 euroya kadar çıkmaktadır.

8 - Mavi Yolculuk da Hangi Rotalara Gidebiliriz?
Mavi Tur için hazırlamış olduğumuz rotaları incelemek için tıklayınız Her bir rotamız birbirinden farklı olup Her zevke ,bütçeye,beğeniye,süreye göre bir rotamız mutlaka size uygun gelecektir. Talebinize göre farklı limanlardan veya Yunan adalarından gulet kiralayıp mavi tura başlayıp bitirebilirsiniz.

9- Mavi Yolculuk turlarına Çıkarken Yanımda Neler Getirmeliyim?
Teknede geçireceğiniz bir haftalık tatilde en az 2 mayo, güneş kremi, güneş gözlüğü , şapka ve deniz havlusu en temel ihtiyaçlarınız olacaktır. Bunun dışında rüzgarlı zamanlarda ve akşam güvertede oturup keyif yaparken üşümemek için basit bir uzun kollu polar hırka, olası yağmurlu zamanlarda ıslanmamak için bir yağmurluk, karaya veya koylardaki restoranlara çıkıldığında giymek için şort-tişört-elbise gibi rahat kıyafetler yeterli olacaktır. Gulet güvertesinde zemin genellikle teak olduğundan ve hasarında tamirinin zor olması dolayısıyla ayakkabı giyilmesine izin verilmez. Özel durumlarda veya gerektiğinde giymek için plastik tabanlı terlik veya sörf-deniz ayakkabılarınızın yanınızda olması iyi olur. Yunan adalarına yaptığımız gezilerde aksam gezmelerinde veya gece eğlencelerinde giyeceğiniz şeyler size kalmış tabi! :) yanınızda getireceğiniz eşyalarınız için kullanacağınız çantanın valiz veya tekerlekli bavul gibi değil boşaldığında katlanıp ezilebilen spor tipi çanta olması kabininizde size daha çok alan kalmasını sağlayacaktır. Eğer çok fazla bavulla seyahat eden bir grupsanız Bodrum merkezdeki 2 ofisimiz veya havalimanındaki ofisimizde fazla bavullarınızı muhafaza edebiliriz.

10- Tekne Kiralama Ücretine Neler Dahildir ?
Özel Tekne veya gulet kiralamada Türk karasularındaki bağlama ücretleri, liman vergileri, tekne sigortası, yakıt, çamaşırhane ücretleri , kullanma suyu, transitlog, mürettabat servisi ve teknemizdeki şnorkel, palet, olta, kano vb. ekipmanların ücretsiz kullanımı FİYATA DAHİLDİR.

11- Kiralama Ücretine Neler Dahil Değildir?
Özel tekne veya gulet kiralamada Yunan adaları ve özel marinalardaki liman vergileri ve bağlama ücretleri, yemeklerin hazırlanması için gerekli kumanya, içme suyu, alkollü ve alkolsüz içecekler,isteğinize özel kara turları, tekne - havalimanı arasındaki transferler FİYATA DAHİL DEĞİLDİR. Mavi turunuz sonunda memnuniyetinize göre kiralama için ödediğiniz miktarın % 5-10 arası bahşiş bırakabilirsiniz.

12- Yanımızda Şnorkel, Maske, Palet Getirebilir Miyiz? Dalış Turları Mümkün Mü ?
Teknelerimizde olmasına rağmen , hijyen konusunda titizseniz kendi şnorkel , palet ve maskenizi getirmenizi tavsiye ederiz. Eğer dalış merakınız varsa tekne kiralamanızın ilk veya son günlerinde guletiniz dalış yapan teknelerden birine yakın demir atabilir sertifikanız olsun olmasın dalış yapabilirsiniz. İlgi duyan misafirlerimiz için 3 gun suren PADİ sertifika kursları organize edebilir ve mavi tur dönüşünüzde tek yıldızlı - sertifikalı dalgıç olmanız için yardımcı olabiliriz.

13- Özel Tekne Kiralamada Evcil Hayvanlarımızı Getirebilir Miyiz?
Tekne kiralamada kurallar gereği evcil hayvan getirilmesine izin verilmez. Ama son dönemde bazı tekne sahipleri son temizlik için ücret ödemeniz ve evcil hayvanınızın vereceği zararları ödemeyi kabul etmeniz şartıyla toleranslı davranmakta ve evcil hayvan kabul etmektedir. Size yardımcı olabilmemiz için evcil hayvanınızın resimleri ile mail yoluyla tekne kiralama talebinde bulunursanız sizin içinde hayvan dostu bir tekne bulabiliriz.

14- Özel Tekne kiralamada çocuk için yaş sınırı varmı ?
Özel gulet, motoryat, katamaran veya yelkenli teknelerimizde her yaş grubundan çocuğunuzu kontrol ve bakım sorumlulukları sizde olmak şartıyla getirebilirsiniz. Çocuklarınızın vakit geçirmesine yardımcı olması için yanınızda ipad, oyun konsolu, kitap ve oyuncaklarını da yanınızda getirirseniz evinizden farklı olmayan bir ortamda mavi tur zevkini yaşayabilirsiniz. Guletlerimizde aşçılarımız müsait oldukları sürece çocukların çok sevdiği köfte, makarna, patates, pizza, kek vb. yemekleri hazırlayacaklardır.

15- Özel Gulet Kiralamada Çıkış Günleri ve Saatleri Nedir ? Kaç Gün tekne kiralayıp Mavi Tur Yapabiliriz?
Tekne kiralamada çıkış – dönüş günlerimiz cumartesidir. Giriş gününde tekneye yerleşme saati 14:30 olup , son gününüzde çıkış saatiniz kahvaltı sonrası 10:00dur. Düşük sezonda veya beğendiğiniz teknenin müsaitlik durumuna göre çıkış dönüş günlerini isteğinize göre değiştirebiliriz. Özel kiralamada guletlerimizin müsaitlik ve isteğinize göre haftalık, 3 gece 4 günlük veya sadece hafta sonuna özel mavi yolculuk turları organize edebiliriz.

16- Teknede sigara – pipo içilmesine izin verilir mi?
Teknelerimizde Kabin ve Salonda sigara içilmesine sağlık, hijyen ve güvenlik nedeniyle izin verilmez. Sigara – pipo içen yolcularımız güvertede içebilirler.

17- Klimasız - Standart - Lüks ve Delüks tekneler arasındaki farklar nelerdir ?
Klimasız Tekneler: Bu sınıftaki teknelerimiz diğer tekne çeşitleriyle aynı yapıda dizayn edilmiş olup, kliması yoktur. Her kabinde özel duş ve tuvalet mevcuttur. Havanın serin olduğu nisan – mayıs – ekim aylarında mavi tura çıkacak veya klima istemeyen misafirlerimiz için için ideal teknelerdir. Bu teknelerimizin özel Kiralama fiyatları daha ekonomiktir.

Standart Tekneler: Her kabinde duş, tuvalet ve klima olan Standart teknelerdir. Kiralama fiyatları ekonomiktir.

Lüks Tekneler: Bu sınıftaki teknelerimiz standart teknelere göre daha geniş kabinlere sahiptirler. Teknenin baş ve kıç Tarafında master kabin vardır. Her kabinde duş, tuvalet ve klima vardır. Kiralama fiyatları uygundur.

Delüks Tekneler: delüks tekneler misafirlerimizin her türlü ihtiyaçları göz önünde bulundurularak dizayn edilmiş özel yapım guletlerdir. Bütün kabinler ve salonda tv – uydu yayını – klima olup her bir kabin özel olarak dekore edilmiştir. Teknelerin yapım aşamasında dekorasyon için hiçbir masraftan kaçınılmamış , güvenli ve konforlu bir seyir için son teknoloji ekipmanlar ile donatılmışlardır. Bu teknelerimizde mürettabat , misafirlerin konforu ve memnuniyeti için minimum 5 kişidir ve talebinize göre servis için hostesde bulunabilir. Bu teknelerin Fiyatları konfor ve lüks göz önüne alınarak belirlenmiştir. Delüks guletlerimizde su kayağı – jetski – jakuzi – ringo – rüzgar sörfü – kano – pedal gibi değişik su sporlarını yapmak mümkündür.

18- Mavi Tur Tekne Kiralama Öncesi veya Sonrasında Tur veya Otel Organize Edebilir Miyiz ?
Özel tekne kiralamada, mavi tur programınız öncesinde veya sonrasında yakın bölgelere, sizin talepleriniz doğrultusunda, sadece size özel rehberli turlar düzenleyebiliriz. Eğer isterseniz tur çıkış limanınıza göre Efes , Dalyan , köy veya hamam turlarına katılabilirsiniz. Mavi tur öncesi vaktiniz varsa talebinize göre otel, tur, transfer içeren size özel paket turları da organize edebiliriz.

19- Teknede 220 volt Elektik Var mı ? Elektronik Cihazlarımızı Nasıl Şarj Edebiliriz?
Teknelerimizde seyir esnasında ipad, cep telefonu, laptop gibi cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Lüks ve delüks guletlerimizde seyir esnası haricinde jeneratör de çalıştığında teknelerimizde 220 volt elektrik vardır. 24 saat boyunca 220 volt elektrik ihtiyacınızda rezervasyon öncesi bildirmeniz durumunda bu talebinize uygun teknelerimizden birini sizin için ayarlayabiliriz.

20- Tekne Kiralamada Ödeme Planı Nasıl ?
Özel tekne kiralamada seçeceğiniz gulet, motoryat veya katamarana göre kapora miktarı % 30 ile % 50 arasında değişmektedir. Kalan bakiye tekneye giriş tarihinde nakit olarak ödenmektedir. Yaz sezonuna kiralamaya karar verdiğiniz teknemiz için aralık ,ocak,şubat, mart veya nisan aylarında ödeme yaparsanız mavi tur erken rezervasyon indirimlerimizden faydalanabilirsiniz.